Labská stezka nabízí cykloturistům i turistům v oblasti Podřipska, Českého středohoří a Českosaského Švýcarska zážitky a aktivní vyžití.
Stezka (cyklotrasa č. 2, EuroVelo 7) má v rámci cestování opravdu co nabídnout. Ať už máme na mysli přírodní krásy, historické památky nebo sportovní a kulturní vyžití. Plánovat si zde můžeme jednodenní i vícedenní výlety s možností ubytování či využít různých kombinací dopravy. Cyklotrasa začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.
Zveme vás na výlet dlouhý více než 90 km po Labské stezce v Ústeckém kraji. Výchozím bodem je Štětí. Čeká tu legendární loupežník Štětka se svou čtyřčlennou družinou, který provází po naučné stezce v okolí Štětska. Vypráví o historii, přírodě, průmyslu i zemědělství. Každý druhý rok zde probíhá Národní festival dechových orchestrů FEDO. Následná zastávka je zdaleka viditelná hora Říp (456 m n. m.), ke které se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha. Na vrchol hory s románskou rotundou se lze dostat po červené a modré turistické trase, okouzlí vás krásný výhled do Českého středohoří, na hluboké lesy Kokořínska i na malebné město se silnou historickou tradicí sahající do 12. století Roudnice nad Labem. Z Řípu koloběžkou se dostaneme až do samotného centra, kde za návštěvu stojí věž Hláska, která nabízí nádherný výhled na celé Podřipsko a část Českého středohoří. Tipem na Podřipsku je Řípská pouť, Roudnický košt či Roudnické vinobraní.
Z Roudnice nad Labem se lze vydat, jak po levém tak i pravém břehu. Labská stezka vede po pravém břehu řeky Labe, odtud lze plynule dojet až do královského města Litoměřice. Nebo lze využít levého břehu a jet po alternativní trase Labské stezky (2A), která vede přes obce Hrobce, Libotenice, Nučnice a dál k Litoměřicku. V Libotenicích lze navštívit Galerii kraslic nebo místní kostel sv. Kateřiny. Další variantou pro zpestření Labské stezky je využití Cyklobusu i pro pěší po Českém středohoří se zastávkami Roudnice nad Labem, Litoměřice, Mukařov, Kletečná nebo historického vlaku - Podřipský motoráček.
My pro náš výlet zvolíme kombinací obou tras. Z Roudnice nad Labem se vydáme po Labské stezce, po pravém břehu Labe přes obce Vědomice, Černěves, Lounky až do Nučnic. Zde využijeme pro přepravu na druhý břeh přívoz Nučnice - Nučničky a pokračujeme po cyklotrase č. 3102. Míjíme obce Počaply, České Kopisty až do historického města Terezín. Zde je k vidění především pozoruhodně zachované vojenské opevnění - Mála a Velká pevnost a Muzeum ghetta, Automuzeum s expozicí od 50. let, golfové centrum Kotlina Terezín či nové návštěvnické centrum s prohlídkou podzemní expozice z Josefínské doby. Odtud lze pokračovat po cyklostezce Ohře vedené jako cyklotrasa č. 6 přes Tyršův most do Litoměřic. Zde se zastavíme, stejně jako K. H. Mácha v oblasti, která je známá pod názvem Zahrada Čech. Za návštěvu stojí Vinobraní Litoměřice či tradiční výstavy na výstavišti Zahrada Čech, které láká, nejen kutily a zahrádkáře letos již po čtyřicáté. Nesmíme opomenout gotický hrad a Svatostánek českého vinařství nebo podzemní chodby expozice Důl Richard v proměnách času.
Z města pokračujeme po Labské stezce s odbočkou k Píšťanskému jezeru do malebného údolí Porta Bohemica. Vinařskou oblast Velké Žernoseky na pravém břehu a Malé Žernoseky na levém břehu spojuje přívoz. Na levý břeh kousek od Oparenského údolí se lze dostat, pokud z Terezína pokračujete přes Nově Kopisty, Lukavec a Lovosice, kde za zmínku stojí nově zrekonstruovaná Pfannschmidtova vila či návštěva zříceniny hradu Oparno.
Celé České středohoří je propleteno naučnými stezkami. Pro obdivovatele hradů a zřícen lze nabídnout Zlatou stezku Zemí hradů, po hroznové vůni Litoměřickou vinařskou stezkou či Polabskými stezkami za vínem a poznáním, za trochou geomorfologie na Naučnou stezku Hlinná - Kamýk, či s dětmi za Naučným putováním loupežníka Štětky nebo skřítka Portáše, za památkami po Litoměřických tematických trasách, Za památkami města Roudnice nad Labem či po okruhu církevních památek v Litoměřicích, nebo jen tak po Milešovském středohoří za naučnými tabulemi. To nejlepší z Českého středohoří je dokonce oceněno regionální značkou České středohoří regionální produkt®.
My ale pokračujeme dál po Labské stezce pod vrchem Kalvárie, přes obce Libochovany, Církvice a Brná až do krajského města Ústí nad Labem, zde se na úpatí skal pyšní hrad Střekov. V centru lze využít lanovou dráhu i pobyt na zámečku Větruše nebo lze zajít do ZOO. Za malou zajížďku stojí nově zrekonstruovaný kostel sv. Floriána v Krásném Březně, budete okouzleni neuvěřitelnými příběhy a krásou. Na úseku Litoměřice - Ústí nad Labem lze využít lodní dopravy a zpříjemnit si cestu pravidelnou plavbou.
Cyklostezka pokračuje po pravém břehu přes Velké Březno, kde lze zajít do pivovaru či na zámek. V Malém Březně odbočuje Zubrnická muzeální železnice vedoucí k Souboru lidové architektury Zubrnice, pod dohledem Bukové hory. Cyklotrasa č. 2 vede k Děčínu. V Těchlovicích lze odbočit k hradu Vrabinec. V Děčíně se nachází zámek nebo ZOO na Pastýřské stěně.
Zde se překrásnou přírodou pyšní České Švýcarsko. Hřensko, které tvoří vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko, je také výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu a do soutěsek řeky Kamenice. Je zde i česko-německý přívoz Hřensko - Schöna. Z Děčína přes Hřensko lze také plout lodí až do samotného Německa. Trasa dále pokračuje přes hranici pod názvem Elberadweg.
Je toho opravdu mnoho, tak neváhejte a vydejte se obdivovat krásy a dary Českého středohoří!
Další informace o Labské stezce naleznete v samostatné sekci.