Po modré na Říp
Říp - Dominanta zdejšího kraje, vypínající se do nadmořské výšky 456 metrů, doslova vybízí k výletům. Výchozím bodem výletu je podřipská metropole Roudnice nad Labem. Toto město nabízí nespočet zajímavých míst, které stojí za to navštívit. My se však tentokrát vydáme směrem za město.
Putování začíná na Karlově náměstí, odkud se podél lobkowiczkého zámku a Galerie moderního umění dostaneme až ke křižovatce do Riegrovy ulice po modré turistické značce. Tato značka nás vede do kopce kolem Kratochvílovy rozhledny do Aleje Svatopluka Čecha. Tato klidná cesta je s blížícím se Řípem na dohled balzámem pro duši.Následuje obec Vesce, kde je v sezóně možné zapůjčení koloběžek. Na koloběžkách lze zvolit jednu z výletových tras (včetně té, která stoupá až na vrchol památné hory). My však pokračujeme pěšky přes obci Rovné alejí k úpatí Řípu a dále do lesa, kde začíná stoupání na vrchol…
"Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp." Nápis na turistické chatě zvěstuje povinnost každého Čecha vypraviti se alespoň jednou za život právě sem. Již jen pár kroků od chaty se nachází Rotunda sv. Jiří.
Věděli jste, že se uvnitř skrývá reliéfní zobrazení boje sv. Jiří s drakem?
Podle legendy na Říp vystoupil praotec Čech se svou družinou. Dnes místo patří mezi základní symboly české státnosti. Archeologické nálezy však svědčí o tom, že Říp přitahoval pozornost již mnohem dříve. Na samém vrcholu, stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Stavba byla v roce 1126 obnovena českým knížetem Soběslavem I. na oslavu jeho vítězství nad německým králem Lotharem III. ve slavné bitvě u Chlumce. Její současná podoba je ale výsledkem několika rekonstrukcí z 19. až 21. století. Na výzdobě interiéru se významně podílel akademický sochař Stanislav Hanzík (od roku 2021 se jedná již pouze o oltář a kříž, socha Dobrého pastýře byla umístěna do depozitáře). Každoročně se zde koná Svatojiřská pouť.