Výlet na Říp
Na horu vede několik značených turistických cest. Pokud si zvolíte z Roudnice nad Labem nenáročnou modrou, povede vás tzv. Čechovou alejí, která nabízí zastavení v příjemné hospůdce Štípárna ve Vescích, a dále až do Rovného pod Řípem.
Odtud pokračujete směrem k úpatí hory Říp a lesem pak vystoupáte až k samotnému vrcholu. Z vrcholových vyhlídek Řípu – Mělnické, Pražské a Roudnické – se vám naskytnou daleké panoramatické výhledy na České středohoří či hluboké lesy Kokořínska. Zpáteční cestu lze absolvovat na koloběžkách, které si zde zapůjčíte a v Roudnici nad Labem pohodlně vrátíte. Jedním z konečných míst jízdy na koloběžkách může být informační centrum, které je výchozím bodem pro prohlídkový okruh románský hrad a Lobkowiczký zámek. Okruh obsahuje jak samotný roudnický hrad, tak i prostory zámku. Zpestřit si čekání na prohlídku si lze na prostranství u mostu na spodním rohu Karlova náměstí u Vinného pavilonu Vinného pavilonu. Při výkladu během prohlídky ochutnáte vína “v hladomorně” – spodní části roudnického hradu, projdete tajnou trasou do horní části hradu a následně do samotného barokního zámku. V zámecké části je přístupná kaple a několik místností s výstavou o Maxmiliánu Ervínu Lobkowiczovi a dále o Vojenských hudbách a Vojenské konzervatoři. Milovníci vína se mohou vydat přímo do zámeckého vinařství, které nově nese název Chateau Lobkowicz Roudnice za poznáním sklepů a vinic či si objednat degustaci. Zajímavá je též trasa Polabskými stezkami za vínem a poznáním – konkrétně okruh kolem vinice Sovice. Avšak milovníci piva nepřijdou zkrátka. Z Řípu je červená turistická značka zavede do Ctiněvsi, kde se nachází Podřipský rodinný minipivovar se širokou nabídkou pivního moku. Zemědělství a řemesla byly odpradávna tím hlavním, čím se obyvatelé Podřipska živili a mnozí dodnes živí. Atmosféru českých tradic venkova lze načerpat v Bechlíně v Galerii podřípských betlémů, kde na návštěvníky čekají tvořivé dílny a mechanický Podřípský betlém z kukuřičného šustí.
Okruhy městem v Roudnici nad Labem
Za roudnickými památkami se lze vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u již zmíněného roudnického hradu.
Pro cestu od hradu lze užít okruhu, který vás zavede z Karlova náměstí na klidnější náměstí Husovo, kde zve k vystoupání na ochoz starobylá věž Hláska s překrásným výhledem na České středohoří, meandr řeky Labe i někdejší židovskou čtvrť. Nejen o ní vám rádi řeknou v Podřipském muzeu, kolem něhož trasa na náměstí Jana z Dražic pokračuje. Muzeum nabízí řadu artefaktů z místní historie a pro pochopení vývoje oblasti Podřipska určitě stojí za návštěvu. Zde je možné si domluvit prohlídku židovského hřbitova a někdejších čtvrtí těchto obchodně činných obyvatel města. Neméně významnou památkou okruhu je chrám Narození Panny Marie s areálem bývalého augustiniánského kláštera nabízející prohlídky nebo alespoň možnost nahlédnutí do samotné kostelní části. Součástí je klášterní klub, který evokuje dobu dávno minulou a spolu s nabídkou likéru od řádových sester z Doksan láká na prohlídku kláštera samotného. Tajemné jezírko pod středověkou stavbou a tichý ambit patří mezi poklady podřipské metropole. Skoro na závěr trasy je možné navštívit také Kratochvílovu rozhlednu, zvanou po významném buditeli. Odsud se dostanete po památkové trase až ke Galerii moderního umění a v klidu bývalé zámecké jízdárny si prohlédnete aktuální či dlouhodobou výstavu umění, která je součástí naší kultury.